Najczęściej w Polsce mieszkania sprzedawane są stanie deweloperskim. Tylko kilka procent firm oferuje wyłącznie mieszkania wykończone, nieco większa część proponuje wykończenie jako dodatkową usługę do zakupionego mieszkania. W związku z tym rozwiązania kwestii wykończenia są następujące: można znaleźć firmę zajmującą się tym, można także samodzielnie wykonać pracę, albo całkowicie zdać się na usługi dewelopera, jeśli daje nam taką możliwość.

Znalezienie dobrej ekipy wykończeniowej to sztuka… tak jak samodzielne prace

W pierwszym przypadku trzeba jednak znać dobrych fachowców, nieocenieni są znajomi, którzy mogą polecić godną zaufania ekipę. Jeśli nikt nie może polecić nam firmy wykończeniowej, szukajmy jej w Internecie, lecz z dystansem patrzmy na znajdujące się tam opinie. Obecnie wiele z nich – zarówno pozytywnych jak i negatywnych jest pisana przez specjalistów od reklamy albo nieuczciwą konkurencję.

Opcja samodzielnego wykończenia mieszkania kusi oszczędnościami, jednak nie każdy poradzi sobie z wszystkimi zadaniami, jakie się pojawiają podczas przygotowywania lokum do zamieszkania. Poza tym jest to wyzwanie dla osób cierpliwych. Nawet jeśli w pracy pomaga ktoś z rodziny czy znajomych, efekty przychodzą później, niż gdyby zajmowała się tym profesjonalna ekipa.

Wykończenie mieszkania przez dewelopera może być kuszącą opcją

Kiedy deweloper jest odpowiedzialny za wszystkie prace w mieszkaniu jest to nie tylko duże ułatwienie organizacyjne, ale również możliwość sfinansowania wykończenia przy okazji zakupu mieszkania (np. jednym kredytem).

Coraz więcej deweloperów oferuje swoim klientom wykończenia niemal pod klucz, w dodatku w różnych standardach. W cenie od kilkuset złotych za metr kwadratowy otrzymuje się położone płytki i panele, pomalowane ściany, oraz montaż armatury.

Zamawiając taką ofertę u dewelopera oszczędza się wiele czasu, czasami jednak jest ograniczenie, nakazujące wybór elementów wykończenia tylko z katalogu dewelopera. Dodatkową atrakcją jaką wprowadzają niektórzy deweloperzy, jest możliwość wyposażenia kuchni w sprzęt AGD. Jest to opcja droższa, ale tak wykończone mieszkanie wymaga już w zasadzie tylko wstawienia mebli – po tym można się wprowadzić.

Jako zaletę wykończenia mieszkania przez dewelopera należy wskazać krótki czas potrzebny na przeprowadzenie takich prac. Czasami wykończenie jest gotowe w tym samym terminie, w którym oddawane są puste lokale. To jeszcze bardziej może zachęcać osoby, którym szczególnie zależy na czasie.