Każdy, kto myśli o budowie domu z pewnością zadaje sobie pytanie o to, ile może to potrwać.

Ile trwa budowa domu?

Z oczywistych względów dążymy do tego, by jak najszybciej zrealizować swoje marzenie. Jest to jednak skomplikowany proces, na który składa się szereg różnych czynników. Choć możemy przyjąć, że orientacyjnie budowa domu trwa około dwóch lat, to okres ten może się wydłużyć lub skrócić w zależności od finansów, samego projektu, a także technologii budowania. Nie bez znaczenia pozostają też sprawy urzędowe.

Projekt domu

Choć budowlanka rządzi się swoimi prawami i pewnych rzeczy nie przyspieszymy, to możemy pomyśleć o usprawnieniu całego procesu już na etapie wyboru projektu. Zasada jest taka: im prostsza bryła, tym szybciej da się ją zbudować. Owszem, ludziom podobają się domy o nietypowych bryłach, pełne wnęk, wykuszy i daszków. Ale to sprawia, że dom będzie powstawał dłużej.

Technologia tradycyjna i nowoczesna

W przypadku domów murowanych budowa właśnie najczęściej trwa około roku, jeśli mamy pieniądze i załatwiliśmy już wszelkie sprawy urzędowe. Nie bez znaczenia jednak pozostają przerwy technologiczne, które są niezbędne, a które znacznie wydłużają czas trwania budowy. Alternatywą są domy prefabrykowane, które w większości powstają w fabryce, a następnie są montowane w ciągu kilku dni lub tygodni na naszej działce.

Finanse

Część inwestorów wzbrania się przed zaciąganiem kredytu hipotecznego i finansuje budowę z własnych pieniędzy. To jednak sprawia, że trwa ona dłużej. Chcąc maksymalnie skrócić czas budowy domu, warto jednak wziąć pod uwagę wsparcie się kredytem. Samo załatwienie formalności z nim związanych zajmie minimum 2 miesiące.