Przed inwestorami rozpoczynającymi budowę domu szereg trudnych do podjęcia decyzji. Pierwsza z nich czeka już na samym początku. Kiedy rozpocząć budowę domu? Kwestię należy na pewno uzgodnić z ekipą budowlaną. Zdarza się, że firma ma wolny termin w miesiącach zimowych. Czy zima to dobry czas na rozpoczęcie budowy domu?

Budowa domu – etapy

Pierwszym etapem budowy domu są prace ziemne. Na budowie pojawia się geodeta, który wytycza budynek. Następnie przy udziale koparki następuje przygotowanie wykopu pod budowę domu.

Prace ziemne polegają na wykonaniu tak zwanych ław fundamentowych, zasypaniu fundamentów i wylaniu „chudziaka” – czyli pierwszej warstwy chudego betonu. Sprawna ekipa pracując pełen roboczy dzień jest w stanie wykonać ten etap w około dwa tygodnie. Jeżeli prace wykonywane są samodzielnie, „po godzinach” lub przy pomocy znajomych należy na to zarezerwować dużo więcej czasu.

Czy zimą można budować dom?

Przyjęło się, że na czas zimy budowlanka wstrzymuje prace i nie wykonuje w tym czasie żadnych zleceń. To jednak wspomnienia odległej przeszłości, w której fachowcy nie dysponowali tak zaawansowaną technologią i sprzętem. Trudno też porównywać obecne zimy do słynnej zimy stulecia lub innych śnieżnych okresów.

Obecnie uważa się, że przy temperaturze do minus 10 stopni, nic nie stoi na przeszkodzie, by wykonywać prace budowlane.

Kiedy rozpocząć budowę domu?

Rozpoczęcie budowy domu ustal z ekipą budowlaną. Jeżeli posiada wachlarz terminów do wyboru możesz pozwolić sobie na wybór dowolnego czasu.

Dobrym pomysłem są miesiące wiosenne, kiedy minusowe temperatury odejdą w zapomnienie. Jeśli chcesz rozpocząć prace zimą możesz się na to spokojnie zdecydować. Ustal z ekipą budowlaną zakres czynności i omów ewentualny przestój, w przypadku gwałtownego załamania pogody.