Pielęgnujesz owocowy sad, ogródek warzywny, a może balkon lub parapet pełen roślin? Twoim pomocnikiem w uprawie może więc stać się używana przede wszystkim w kuchni folia aluminiowa. Dowiedz się, jak w prosty sposób wykorzystać ją w hodowli roślin – zajrzyj do wpisu.

Ochroń drzewka przed ptakami i jeleniami

Folia aluminiowa to niedrogie, a zarazem bardzo użyteczne narzędzie w przypadku drzewek owocowych. Z jej pomocą odstraszysz szpaki szkodzące plonom. Ptaki nie przepadają za połyskującymi i szeleszczącymi materiałami, a taka jest właśnie folia – idealny odstraszacz zwierząt mających ochotę na owoce z Twojego sadu. Wytnij kilka kwadratów z folii, a następnie przymocuj je do kartoników bądź patyków. Tak przygotowany odstraszacz zawieś na drzewach bądź wbij w ziemię obok drzewek owocowych.

Folia aluminiowa jest także doskonałym pomocnikiem w kwestii ochrony drzewek przed jeleniami. Wystarczy, że otoczysz pnie szerokimi pasami folii na wysokości przynajmniej pół metra. Takie utrudnienie prawdopodobnie zniechęci zwierzęta przed atakowaniem drzew.

Zabezpiecz rośliny przed ślimakami

Innym wrogiem plonów niszczącym dopiero co posadzone rośliny są ślimaki. Również w ich przypadku folia aluminiowa sprawdzi się jako doskonały sprzymierzeniec w walce. By zabezpieczyć sadzonki przed inwazją ślimaków, ułóż folię na ziemi wokół roślin i przytwierdź ją kamieniami. Możesz też wymieszać ściółkę z paskami sreberka, a następnie rozrzucić ją dookoła sadzonek. Wytrzymałą folię aluminiową, która nadaje się do zabezpieczenia plonów, znajdziesz na przykład w ofercie marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/folie-kuchenne.

Doświetl rośliny jesienią i zimą

Oczywistością jest, że rośliny potrzebują do rozwoju światła słonecznego. Dlatego ogrodnicy często decydują się na ich „doświetlanie” z użyciem folii aluminiowej. Zwłaszcza w trakcie pochmurnych dni, o które nietrudno w klimacie umiarkowanym, a także jesienią i zimą rośliny mogą cierpieć na niedobór słońca. By zapewnić im odpowiednią ilość światła, wytnij kwadratowe kawałki folii, a następnie umieść je na dwóch patyczkach. W ten sposób stworzysz ekran odbijający promienie słoneczne. Umieść ekran w doniczce, kierując jego błyszczącą część w stronę rośliny. Dzięki temu światło będzie intensywniej i równomierniej docierać do rośliny, wspierając jej prawidłowy rozwój.

Wykorzystaj folią aluminiową w sadzie, ogrodzie czy na parapecie, a nie wyłącznie podczas pieczenia potraw i pakowania drugiego śniadania. Niekiedy najprostsze i najtańsze rozwiązania przynoszą wyjątkowe korzyści – w tym przypadku większe plony i piękniejsze rośliny!