Rynek nieruchomości zapewnia ogromną ilość ofert osobom, które chcą stać się posiadaczami własnych domów lub mieszkań. Dużo mówi się o tym, że inwestycja w nieruchomości to tak naprawdę najlepsza lokata dla kapitału. Szczególnie jeżeli mowa jest o nieruchomościach z rynku pierwotnego, prosto od dewelopera. Należy mieć jednak wiedzę co do tego, jakie mieszkanie na sprzedaż w Lublinie wybrać, aby mieć pewność co do ulokowanego kapitału.
Mieszkania z rynku pierwotnego
Domy na sprzedaż w Lublinie dostępne na rynku pierwotnym można obejrzeć online (m.in. wchodząc na stronę https://www.domlublin.pl/). Tzn. w wielu przypadkach można obejrzeć ich projekt, ponieważ deweloperzy często wystawiają oferty już na etapie budowy. Osiedla mieszkaniowe i domów jednorodzinnych dopiero powstają, ale już rusza ich sprzedaż, aby po wykonaniu odbioru technicznego, możliwa była jak najszybsza przeprowadzka. Deweloper, oferując domy i mieszkania z rynku pierwotnego zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności i przeniesienia go na nabywcę, co jest też zgodne z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Inwestor sporządza umowę, gdzie określa cenę za nieruchomość i swoje obowiązki, które nabywca ma prawo egzekwować przed finalnym przekazaniem nieruchomości.
Na co należy zwrócić uwagę?
Mieszkanie w Lublinie zawsze musi zostać dopasowane do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Ważne jest to, aby zwrócić uwagę na ważne czynniki, które będą miały wpływ na podjęcie finalnej decyzji. Decydując się na mieszkanie prosto od dewelopera, należy w pierwszej kolejności sprawdzić:
- renomę firmy, która jest odpowiedzialna za wykonanie prac budowlanych. Oceny innych nabywców są w stanie dać odpowiedź na pytanie, czy ma się do czynienia z deweloperem godnym zaufania;
- pozwolenie na budowę oraz prawo do zarządzania gruntem musi znajdować się w rękach dewelopera. Należy bezpośrednio zapytać, czy deweloper je posiada, aby w przyszłości uniknąć wielu problemów;
- inwestycje, które wcześniej zostały zrealizowane przez firmę. Wielu deweloperów wie, że kolejni nabywcy mogą chcieć ich sprawdzić, dlatego też umożliwiają kontakt z innymi klientami, którzy są w stanie opowiedzieć o standardach wykończenia, komforcie użytkowania nie tylko samych mieszkań, ale części wspólnych;
- umowę deweloperską. Ważne są kwestie dotyczące zapłaty za mieszkanie – w tym kary za ewentualne opóźnienia. Należy również sprawdzić zapisy dotyczące gwarancji, jeżeli deweloper nie wywiąże się z umowy i w trakcie odbioru technicznego okaże się, że w mieszkaniu są niedociągnięcia wymagające poprawy.
Czy warto kupić mieszkanie od dewelopera?
Mówi się, że nowe mieszkania deweloperskie są droższe od tych znajdujących się na rynku wtórnym. Jest to błędne przekonanie. Szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę ulgi podatkowe. Wiele osób decyduje się na takie nieruchomości, ponieważ otrzymują możliwość zamieszkania na nowym osiedlu, które ulokowane są atrakcyjnie pod względem innych ważnych punktów na terenie miasta. Wraz z mieszkaniem otrzymuje się także miejsce parkingowe – często w garażu podziemnym, dzięki czemu auto będzie zabezpieczone przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Nowe mieszkania dają możliwość dowolnej aranżacji wnętrz zgodnie z własnymi upodobaniami. To także możliwość zakupu mieszkania, które może znajdować się na wybranym piętrze, oferując określoną powierzchnię, która będzie w stanie zapewnić wszystkim domownikom wygodę i komfort. Do wyboru są różnorodne oferty mieszkań, które można znaleźć w różnych częściach miasta.