Wiele osób ma iluzję wolności, dekorując swój salon, myśląc, że jest to bardzo duży, prawie nieskończony pokój. Tak naprawdę nawet zagospodarowanie przestronnego salonu wymaga przemyślanej koncepcji i harmonijnej aranżacji. Dowiedzmy się, jak zrobić to dobrze. Przyjrzyjmy się poszczególnym obszarom i zastanówmy się, jakie elementy dekoracyjne powinien mieć dobrze zaprojektowany salon.

Wydziel strefy funkcjonalne w pokoju dziennym

Część wypoczynkowa to absolutna konieczność w każdym pokoju dziennym. W tej części salonu kluczowym elementem będzie dobrze dobrana sofa lub narożnik. Jeśli Twój salon jest przestronny i nie ogranicza Cię wielkość, postaw na dużą i wygodną sofę lub zestaw mebli wypoczynkowych. Kolejnym meblem niezbędnym w salonie jest praktyczny regał lub szafka RTV. Przed sofą stawiamy stolik kawowy lub kilka stolików. Całość aranżacji uzupełnimy stylowym dywanem.

Urządzając funkcjonalny salon, warto mieć przestrzeń przeznaczoną do czytania i relaksu. W tej odsłonie skomponujmy wygodny fotel tapicerowany, aby zrelaksować się przy filiżance kawy, herbaty i ulubionej książce po ciężkim dniu. Uzupełnijmy też tę przestrzeń miękkimi tkaninami i dodatkami. Welurowe poduszki, wełniane dywaniki i koce idealnie sprawdzą się tutaj.

Jeśli mieszkamy w domu, warto zastanowić się również nad kominkiem, który koi nas swoim ciepłem w chłodne jesienne i zimowe wieczory. Salon ze starannie podzielonymi strefami sprawia wrażenie cieplejszego i wygodniejszego. Jedną z propozycji podziału przestrzeni jest użycie dywanu. Inną sugestią jest wykorzystanie do tego celu ekranów, półek lub roślin.