Kiedy samodzielnie rozplanowujesz swój dom lub mieszkanie, znajomość różnic między popularnymi stylami aranżacji wnętrz może mieć ogromne znaczenie w określeniu osobistych upodobań i wyborze stylu dopasowanego do Twoich potrzeb. 

Zawód projektanta wnętrz istnieje nieco ponad 100 lat, a proces projektowania wnętrz istnieje tak długo, jak długo ludzie budują domy i dekorują je w oparciu o swoje potrzeby i dostępne im materiały. Zatem to cywilizacja, a nie projektanci stworzyła wiele stylów podyktowanych warunkami, możliwościami i pomysłowością człowieka.

Nowoczesny i współczesny styl aranżacji wnętrz

Nie mylmy tych pojęć! Nowoczesny styl aranżacji wnętrz określają czysta i prosta kolorystyka, przyjazna atmosfera, intensywne użycie szkła i stali oraz bardzo W palecie kolorów stylu nowoczesnego dominuje czerń i biel, z kilkoma wyblakłymi odcieniami niebieskiego, czerwonego. ]Współczesny styl wnętrz łączy style projektowe z różnych epok. Modern Design pochodzi z początku XX wieku. Ten styl jest zakorzeniony w niemieckich i skandynawskich stylach i architekturze. Styl charakteryzuje się dbałością o logikę i praktyczność, gdzie obrazy i rzeźby są tylko dodatkami. Projektant skupia się na funkcjonalności, a nie na formie.

Styl minimalistyczny, bez ekscesów

Minimalistyczny styl aranżacji wnętrz powstał w Australii i nadal jest tam bardzo popularny. Styl podkreśla minimalizm we wszystkich aspektach aranżacji wnętrz, od prostego umeblowania, przez neutralne palety barw, po funkcjonalne, ale nie ekstrawaganckie dodatki. Wszystko jest usprawnione, proste i niezbędne. Bez ekscesów.

Skandynawska prostota

Skandynawski styl projektowania wnętrz to połączenie różnych stylów projektowania, które ewoluowały w XX wieku w pięciu krajach nordyckich: Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii i Islandii. Styl skandynawski to minimalistyczne wnętrze, użyteczność i prostota.

Styl ten uosabia również uproszczone, ale bardzo funkcjonalne przestrzenie, z położeniem nacisku na przystępność cenową. Większość elementów skandynawskich dekoracyjnych to surowe , naturalne ozdoby, organiczne i czyste detale, a także dominująca czarno-biała paleta kolorów z dodatkiem błękitu i delikatnych faktur.

O tym jak poprawnie zaaranżować swój dom w stylu skandynawskim przeczytasz w serwisie zainspiruj.pl.