Projektując dom jedno czy dwupiętrowy trudno nie uwzględnić w nim balkonu. To bardzo praktyczna przestrzeń, nie tylko miejsce na relaks, ale również do przechowywania różnych rzeczy czy choćby…. suszenia prania. Dowiedz się, co jest najważniejsze przy projektowaniu balkonów.

Rodzaje balkonów

W nowoczesnej architekturze pojawia się sporo różnych typów balkonów, a architekci i projektanci mają na nie wiele pomysłów. Generalnie jednak można skategoryzować balkony pod względem materiału z jakiego są wykonane. Najczęściej spotykamy więc balkony:

  • żelbetowe – najczęściej wykonywane jako monolity już na placu budowy;
  • drewniane – stosowane w domach z bali będące ich przedłużeniem, albo osobne, oparte na belkach żelbetowych lub ze stali;
  • na belkach – oparte na wspornikach, mocowane w ścianie lub jako przedłużenie płyty stropowej;
  • prefabrykowane – są to gotowe produkty, które można połączyć z innymi elementami konstrukcji.

Gdzie zaprojektować balkon?

Balkon w domu może pełnić funkcje przedłużenia wnętrza albo atrakcyjnego uzupełnienia bryły budynku. Jego odpowiednie umiejscowienie zapewnia dodatkowy dopływ światła. W miastach balkon pełni funkcję zastępczą dla tarasu, służąc relaksowi.

Która część domu jest najlepsza aby znalazł się tam balkon? To zależy od użytkowników. Często balkony planowane są od strony południowej lub zachodniej. To dobre rozwiązanie dla osób lubiących się opalać, jednak takie położenie nie sprzyja dłuższemu przesiadywaniu, na przykład przy posiłkach – latem słońce jest zbyt intensywne. Jednak jeśli balkon jest całkowicie zadaszony, można korzystać z niego w każdych warunkach.

Wady balkonów

Co zrobić, kiedy zauważymy, że nasz balkon wygląda inaczej niż kiedyś, pojawiły się na przykład ugięcia lub przechyły? W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się ze specjalistami w dziedzinie budownictwa, zamiast podejmować samodzielnych działań, ponieważ ryzykujemy zmianą funkcjonowania balkonu – ugięcia nie znikną, a nawet pojawią się w innych miejscach.

O skrajnych przypadkach samodzielnych napraw słyszymy czasem w wiadomościach – w kontekście balkonów, które się oberwały, niejednokrotnie powodując obrażenia u ludzi. Dlatego jeszcze raz podkreślamy – zarówno w kwestii budowy jak i napraw balkonów warto zaufać specjalistom.