Każdy, kto buduje lub buduje własny dom, musi zadać sobie następujące pytania:
- Ile czasu zajmie budowa?
- Co potrwa najdłużej?
Na pierwsze pytanie możemy znaleźć średni czas budowy 12-16 miesięcy. Oczywiście wszystko zależy od naszego doboru materiałów i technik konstrukcyjnych.
Aby jak najlepiej zaplanować dom w naszym klimacie, warto podzielić go na dwa sezony, zaczynające się wczesną wiosną. Jest to ściśle związane z temperaturą i warunkami atmosferycznymi, w jakich używany jest materiał budowlany. Zastanówmy się jednak, co jest najbardziej czasochłonną czynnością przy budowie domu?
Przed rozpoczęciem budowy
Bez wątpienia jednym z podstawowych kryteriów, jakie sobie stawiamy decydując się na budowę domu, jest wybór odpowiedniej działki. Ta decyzja nie była łatwa i wiele osób musi spędzać większość czasu na realizowaniu swoich marzeń o własnym domu. Kolejnym etapem, który nas czeka, jest wybór projektu. W tym przypadku mamy swobodę wyboru gotowych projektów z katalogu, który wymaga akceptacji i dostosowania do naszej działki w razie potrzeby, co zwykle trwa kilka dni.
Etapy budowy
Po wybraniu miejsca, zespołu projektowego i budowlanego można rozpocząć budowę. Na początku czeka nas stan zerowy. To jeden z szybszych etapów budowy naszego domu. Zwykle zajmuje to około miesiąca. Następnie wchodzimy w otwarty stan surowy. Otwarcie skorupy to niewątpliwie jeden z najbardziej czasochłonnych etapów budowy, trwający zwykle około 3-6 miesięcy. Kolejny etap budowy to stan deweloperski. Czas realizacji uzależniony jest od użytych materiałów i stopnia skomplikowania zlecenia, ale zwykle zajmuje około 1-2 miesięcy. Na koniec zajmujemy się dekoracją wnętrz.
To jeden z moich ulubionych etapów całego procesu budowlanego. Wybór odpowiedniego rodzaju podłogi, malowanie, dobór mebli i wykończenia to zwieńczenie całego procesu budowlanego. Zwykle zajmuje to 3-4 miesiące.
Jak są pieniądze, to rzeczywiście do 6 miesięcy wystarczy. Jak się buduje krok po kroku, to trwa to latami.